We współpracy położna i fizjoterapeuta możemy przeprowadzić wspólną ocenę stanu zdrowia kobiety w ciąży i opracować spersonalizowany plan opieki, który uwzględnia zarówno aspekty medyczne, psychologiczne jak i fizjoterapeutyczne.
Podczas pierwszej wizyty jako położna oceniam budowę i funkcjonowanie miednicy kostnej. Szczególną uwagę zwracam na struktury biorące udział w biomechanice porodu. Podczas rozmowy z pacjentką ustalamy wspólnie plan edukacji, udostępniam materiały oraz polecam sprawdzone źródła wiedzy, tak aby na kolejnych spotkaniach móc skupić się nie tylko na teorii, ale przede wszystkim praktyce.
Swoje obserwacje i sugestie przekazuje zespołowi fizjoterapeutów z którymi omawiamy indywidualnie potrzeby każdej pacjentki.
Właściwie prowadzona fizjoterapia w ciąży pozwala na: redukcję dolegliwości bólowych, wyrównanie napięć mięśniowo-powięziowych, korekcję postawy, usprawnienie biomechaniki zmieniającego się ciała, redukcję obrzęków, poprawę napięcia mięśni dna miednicy i ich elastyczności.
Spotykamy się regularnie w czasie ciąży, również po to, aby wykryć ewentualne nieprawidłowości. Ciężarna jest w stałym kontakcie ze specjalistami, a jej przypadek jest rozważany indywidualnie.
W późniejszym etapie ciąży spotkania głównie skupiają się na przygotowaniu do porodu – uczymy ciężarną technik zmniejszających obrażenia dróg rodnych, pracy z ciałem, masażu krocza i oddechu w porodzie.