Poród to naturalny proces, który stanowi fundamentalny moment w życiu rodzinnym.
To czas, który może być wyjątkowym i pięknym doświadczeniem. Jest okazją do budowania więzi między rodzicami, a dzieckiem oraz między członkami rodziny. Warto docenić tę naturalną część życia i podejść do niej z szacunkiem i gotowością do wsparcia i miłości.
Dla wielu kobiet poród jest momentem ogromnej samoświadomości i siły. To okazja do wykorzystania wewnętrznych zasobów i przezwyciężenia wyzwań. To także moment, który może wzmacniać poczucie własnej wartości i pewności siebie,
“Tak samo jak serce kobiety wie, kiedy i jak pompować krew, tak samo jak jej płuca wiedzą kiedy wdychać powietrze, tak samo jak jej ręka odskakuje od ognia, będzie ona wiedziała kiedy i jak urodzić swoje dziecko”
Virginia Di Orio
Jeśli planujesz poród domowy możemy towarzyszyć Ci w tym wyjątkowym wydarzeniu.
Oferuje wsparcie i opiekę, abyś mogła przeżyć ten wyjątkowy moment w otoczeniu, które znasz i kochasz. Podczas porodu w domu, to Ty jesteś główną postacią. Dostarczymy Ci rzetelnych informacji – opartych na najnowszych dowodach naukowym i pomożemy w podjęciu kluczowych decyzji i planowaniu opieki. Chcemy zbudować silne partnerstwo, bazujące na wzajemnym zaufaniu i otwartej komunikacji.
Dbamy o to, aby każdy poród w domu był bezpieczny. Przed planowanym porodem przeprowadzamy szczegółową ocenę ryzyka. Posiadamy niezbędne umiejętności, aby monitorować zdrowie zarówno Ciebie, jak i dziecka. W razie potrzeby potrafimy szybko reagować i po – oddjąć odpowiednie kroki.
Tworzymy atmosferę sprzyjającą fizjologicznemu przebiegowi porodu, pozwalając Ci skupić się na swoich uczuciach i doświadczeniu. Staramy się minimalizować interwencje medyczne, umożliwiając procesowi rodzenia rozwijać się zgodnie z naturalnym rytmem.
U kogo poród w domu jest bezpieczny?
Kwalifikacja i ocena czynników ryzyka jest kluczowa. Do porodu w domu zapraszamy mamy których ciąża ma fizjologiczny przebieg, one oraz dziecko które ma się narodzić są zdrowe. Standard opieki okołoporodowej szczegółowo określa kiedy poród jest niskiego ryzyka (Część III Identyfikacja czynników ryzyka powikłań okołoporodowych – od strony 7)
Jesteśmy zrzeszone w Stowarzyszeniu Dobrze Urodzeni.
Jak wygląda opieka którą proponujemy?
Spotkanie Wstępne: Edukacja i Planowanie
Przed podjęciem współpracy, zapraszamy Cię na spotkanie wstępne. To moment, abyśmy się wzajemnie poznali. Porozmawiamy o Twoich oczekiwaniach, obawach i planach związanych z porodem. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania, zapewnimy niezbędną edukację oraz omówimy plusy i minusy porodu w domu.
Będzie to też czas kiedy omówimy różne scenariusze porodu domowego – przedstawimy Ci kiedy możemy kontynuować domowe narodziny, a kiedy bezpieczniejszy będzie transfer do szpitala.
Kwalifikacja: Bezpieczeństwo na Pierwszym Miejscu
Drugie spotkanie to etap kwalifikacji, gdzie skupiamy się na zdrowiu Twoim i Twojego dziecka. Po skończonym 37 tygodniu ciąży – gdy jesteś już w terminie porodu – przenalizujemy wyniki badań, dokumentację medyczną, zbierzemy szeroki wywiad – w ten sposób przeprowadzamy szczegółową ocenę ryzyka wystąpienia powikłań okołoporodowych.
Wspólnie z Tobą omawiamy wyniki, abyś była świadoma procesu i ryzyka, czuła się pewnie w podjętych decyzjach dotyczących opieki nad Tobą i Twoim dzieckiem.
Poród: Towarzyszymy Ci gdy przyjdzie czas narodzin
Jesteśmy z Tobą od momentu, gdy nas potrzebujesz. Wspieramy fizycznie i emocjonalnie, dbając o to, abyś czuła się komfortowo i bezpiecznie. Monitorujemy przebieg porodu, stan zdrowia Twój i Twojego dziecka, w razie konieczności podejmujemy wspólnie decyzje zapewniające Wam bezpieczeństwo.
Jesteśmy z Wami minimum 2 godziny porodzie, a czasem dłużej – do momentu przeprowadzenia pełnego badania Ciebie i dziecka, oraz ustabilizowania waszego stanu – wtedy bezpiecznie będziemy mogły opuścić Wasz dom.
Do 12-24h po porodzie w waszym domu powinien pojawić się lekarz neonatolog, aby przeprowadzić badanie lekarskie.
Wizyty Patronażowe: Kontynuacja Opieki Po Porodzie
Zapewniamy dwie wizyty patronażowe w domu, oferując wsparcie w pierwszych dniach po porodzie. Pomagamy z karmieniem piersią, oceniamy przebieg połogu oraz proces gojenia ewentualnych ran połogowych.
Badamy noworodka, oceniamy przebieg stanów przejściowych u dziecka, w razie potrzeby pobieramy dodatkowe badania laboratoryjne. Wykonujemy test pulsoksymetryczny, a po 48h od porodu pobieramy bibułki na zestaw badań w kierunku chorób metabolicznych.
Udzielamy niezbędnej pomocy i informacji, abyś mogła cieszyć się macierzyństwem w harmonii i spokoju.
Po kilku dniach od porodu przekazujemy opiekę Twojej położnej środowiskowej. Jeśli chcesz możemy również pełnić tę rolę i kontynuować opiekę przez pierwsze 2 miesiące życia dziecka.
Co z formalnościami związanymi z porodem?
Wszystkie formalności które należy zrealizować omówimy w czasie spotkania wstępnego – otrzymacie ich listę, aby pamiętać co należy zrobić po porodzie.
Otrzymacie od nas Książeczkę Zdrowia Dziecka oraz Kartę Informacyjną Przebiegu Porodu Domowego.
Sporządzamy Kartę Urodzenia i wysyłamy do najbliższego Urzędu Stanu Cywilnego, w którym będziecie mogli zarejestrować dziecko.
Przekazujemy opiekę nad wami oraz Kartę Uodpornienia placówce Podstawowej Opieki Zdrowotnej którą nam wskażecie.
Badania przesiewowe u noworodka
Jeśli wybieracie Poród Domowy nadal jesteście w stanie przeprowadzić te same badania przesiewowe, które wykonywane są w szpitalu.
Między 2, a 24 godziną życia dziecka wykonujemy przesiewowe badanie pulsoksymetryczne, w trakcie badania fizykalnego po porodzie sprawdzamy biodra dziecka pod kątem zwichnięcia lub wrodzonej dysplazji (po około 4 tygodniach zalecane jest również wykonanie USG stawów biodrowych), a po upływie 48 godzin pobieramy krew z pięty na bibułkę która jest wysyłana do Zakładu Badań Przesiewowych i Diagnostyki Metabolicznej celem przebadania pod kątem wystąpienia rzadkich chorób metabolicznych u dziecka.
Badanie słuchu noworodka zaleca się wykonać w 1 miesiącu życia w Poradni Laryngologicznej. Zalecane szczepienia po porodzie (wzw typ B oraz BCG) można nadrobić w porozumieniu z placówką Podstawowej Opieki Zdrowotnej.
Zabiegi profilaktyczne
Postępowanie w trakcie porodu zgodnie ze standardem opieki okołoporodowej minimalizuje zbędne interwencje medyczne. Będziemy jednak proponować Ci podstawowe zabiegi profilaktyczne w trakcie porodu i po urodzeniu dziecka. Na spotkaniu wstępnym wytłumaczymy Ci dokładnie które zabiegi są rekomendowane, jak możemy je zrealizować w warunkach domowych, oraz co mówią o nich krajowe i międzynarodowe rekomendacje oraz badania naukowe.
Żadna położna nie jest w stanie zagwarantować pełnego sukcesu porodu w domu oraz całkowitego braku ryzyka związanego z porodem domowym!
Mimo planowanego porodu w warunkach domowych, koniecznym jest wybranie szpitala, w którym ewentualnie mógłby się odbyć poród Waszego dziecka. Przy pojawieniu się lub podejrzeniu patologii w przebiegu porodu najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest kontynuowanie porodu w szpitalu.
Mimo szczegółowej oceny czynników ryzyka oraz dokładnej i rygorystycznej kwalifikacji w czasie porodu w domu może zaistnieć szczególna i trudna do przewidzenia sytuacja położniczo – neonatologiczna, która może zaważyć na życiu, zdrowiu dziecka i matki. W razie wystąpienia patologii okołoporodowej Położna udziela, zgodnie z aktualną wiedzą i kompetencjami niezbędnej pomocy do momentu przekazania Rodzącej lub Mamy wraz z Noworodkiem do Szpitala lub Zespołu Ratownictwa Medycznego.