Przygotowanie do porodu domowego obejmuje omówienie planu porodu, analizę czynników ryzyka, tworzenie spersonalizowanego środowiska porodowego oraz uzgodnienie planu awaryjnego w przypadku ewentualnych komplikacji. Aby poród odbył się fizjologicznie bez wsparcia farmakologicznego niezmiernie ważna jest edukacja ciężarnej na temat przebiegu porodu – przygotowanie fizyczne oraz psychiczne do narodzin dziecka.
- Wybór położnej do porodu: Skonsultuj się z położną, która specjalizuje się w porodach domowych – zapraszamy do kontaktu! Możemy też przesłać kontakty do innych specjalistek z okolicy. Porozmawiaj z innymi mamami, które rodziły w domu, aby znaleźć najlepszego specjalistę dla siebie.
- Edukacja i szkolenie: Zdobądź wiedzę na temat porodu domowego, technik oddechowych, pozycji porodowych, a także możliwych interwencji medycznych, jeśli zajdzie taka potrzeba. Zapisz się na szkolenia, kursy lub zajęcia przygotowujące do porodu domowego. Możesz spotkać się z nami na edukacji na temat porodu domowego lub skorzystać z oferty innych specjalistów.
- Przygotuj się też fizycznie: Nie mam tutaj na myśli treningu jak do maratonu ;)Aktywność fizyczna i ćwiczenia pomagają w utrzymaniu kondycji, wzmacniają mięśnie, zwłaszcza te zaangażowane w proces porodu, oraz poprawiają elastyczność. Dodatkowo, regularna aktywność fizyczna może przyczynić się do złagodzenia napięcia i stresu, co jest korzystne zarówno dla ciała, jak i umysłu w trakcie ciąży i porodu. Jeśli masz jakieś problemy zdrowotne, dolegliwości bólowe warto również skonsultować się z położną lub fizjoterapeutą, aby dostosować program ćwiczeń do indywidualnych potrzeb i warunków zdrowotnych. Opieka fizjoterapeuty lub osteopaty może pomóc Ci w regulowaniu napięć w Twoim ciele, a to korzystnie wpływa na poród.
- Przygotowanie przestrzeni: Ustal, gdzie dokładnie odbędzie się poród w domu. Zadbaj o odpowiednią przestrzeń, wygodne miejsce do porodu, oświetlenie, muzykę czy inne elementy, które stworzą atmosferę sprzyjającą relaksowi. Przemyśl swój plan porodu – może potrzebujesz kupić/wypożyczyć basen do porodu w wodzie? Chcesz aby starsze dzieci były razem z Tobą czy będziesz wolała, aby ktoś bliski zabrał je do siebie na czas narodzin?
- Wsparcie rodziny i przyjaciół: Upewnij się, że masz wsparcie ze strony partnera, rodziny i przyjaciół. Zorganizuj, kto będzie obecny podczas porodu, abyś czuła się komfortowo. Może lepiej dla Ciebie będzie nie dzielić się tą informacją przed porodem z niektórymi członkami rodziny? Decyzja należy do Ciebie, jednak ważne jest, abyś nie była w tym sama – znajdź osobę, która zapewni Ci wsparcie! Możesz też odnaleźć grupy wsparcia na Facebook dotyczące porodów domowych – możesz poznać tam inne mamy które podjęły też taką decyzję.
- Zestaw do porodu: Przygotuj wszystko, co może być potrzebne podczas porodu. To może obejmować artykuły higieniczne, ręczniki, ubrania, a także elementy, które pomogą Ci zrelaksować się, takie jak ulubiona muzyka czy olejki eteryczne. Pamiętaj, że niektóre rzeczy mogą się pobrudzić – można je zabezpieczyć folią lub podkładami. Przygotuj też małą torbę z najważniejszymi dokumentami, wynikami badań i podstawowymi rzeczami do szpitala tak, aby w razie potrzeby transferu nie musieć ich kompletować. Listę rzeczy którą polecamy przygotować naszym pacjentkom możesz zobaczyć tutaj.
- Kwalifikacja do porodu domowego: Współpracuj z położną w celu oceny, czy kwalifikujesz się do porodu domowego. Przeprowadzimy analizę ryzyka, ocenimy stan zdrowia i inne czynniki, aby zapewnić bezpieczne warunki dla Ciebie i dziecka. Spotkanie kwalifikujące odbywa się w 37 tygodniu ciąży.
Jeśli chcesz, aby pomóc Ci przejść przez proces przygotowania zapraszamy do kontaktu!